Kretsfoto 2006
Jury för grupp A
FK Focus Kalmar
Resultat grupp A: Enstaka monokrom påsiktsbild
Placering Bildtitel Fotograf Klubb Diplom
1 Kram Bo Andersson Åstorps FK Diplom
2 Klara färdiga Jan Boberg FK Kamera Diplom
3 Hur är det fatt? Per-Olof Andersson Örkelljunga FK Diplom
4 - Magnus Lindholm FK Kamera Diplom
5 Äldre man Jan Boberg FK Kamera Diplom
6 Övriga visningsbilder.
Bilderna visas i bokstavsordning efter bildtiteln (ej rangordnade).
Antikt Bente Jakobsen Höganäs FK
Brudmagneter Per-Olof Andersson Örkelljunga FK
Dåtid Bo Aspelin Åstorps FK
Himba Kerstin Strömberg FK Kamera
I blåbärsskogen Margareta Aspelin Åstorps FK
Ingeborrarp Roland Nilsson Tyringe FK
Pelle Pernilla Esbjörnsson Helsingborgs FK Pärlan
Ponny Roland Nilsson Tyringe FK
Själens spegel Glenn Johansson Höganäs FK
Sommar Arne Axelsson Höganäs FK
Stad i väntan Glenn Johansson Höganäs FK
Träd Magnus Lindholm FK Kamera
Urskog Peter Nilsson Helsingborgs FK Pärlan
Inlämnade
bilder i gruppen :
Lagtävling grupp A
Placering Klubb Platser Platssiffra Diplom
1 FK Kamera 2-4-5 11 Diplom
2 Åstorps FK 1-6-6 13
3 Höganäs FK 6-6-6 18
Kretsfoto 2006
Jury för grupp B
Tidningen HD/NST
Resultat grupp B: Enstaka färg på papper, påsiktsbild
Placering Bildtitel Fotograf Klubb Diplom
1 Örn Peter Jönsson Helsingborgs FK Pärlan Diplom
2 Cadillac Bo Andersson Åstorps FK Diplom
3 Bladverk Ewa Brundin Åstorps FK Diplom
4 Matdags Roland Nilsson Tyringe FK Diplom
5 Stenar Bengt Pålsson Helsingborgs FK Pärlan Diplom
6 Övriga visningsbilder.
Bilderna visas i bokstavsordning efter bildtiteln (ej rangordnade).
Droppen Dripp Droppen Drapp Marianne Hellstrand Tyringe FK
Dörrar Jan Boberg FK Kamera
Fingerborg Ewa Brundin Åstorps FK
Glada Roland Nilsson Tyringe FK
Hej då Margaretha Lindelöf Helsingborgs FK Pärlan
Hornblåsare Bo Andersson Åstorps FK
Höstfärger Marianne Hellstrand Tyringe FK
Kyrkhåvar Bo Aspelin Åstorps FK
Lamppost Bertil Andersson Åstorps FK
Lila fönster Josef Szelle Helsingborgs FK Pärlan
Myggan & Blommorna Peter Nilsson Helsingborgs FK Pärlan
Par Kerstin Strömberg FK Kamera
Publiktryck C-G Andersson Helsingborgs FK Pärlan
Päron Glenn Johansson Höganäs FK
Segling Peter Jönsson Helsingborgs FK Pärlan
Spegling Agne Nilsson Åstorps FK
Spinnerskan Margit Kent Bernby Tyringe FK
Sundsvy Erland Leide Helsingborgs FK Pärlan
Tröstad Jan Boberg FK Kamera
Ve Bertil Wennerlund Åstorps FK
Inlämnade
bilder i gruppen :
Lagtävling grupp B
Placering Klubb Platser Platssiffra Diplom
1 Åstorps FK 2-3-6 11 Diplom
2 Helsingborgs FK Pärlan 1-5-6 12
3 Tyringe FK 4-6-6 16
Kretsfoto 2006
Jury för grupp C
Grängesbergs Fotoklubb
Resultat grupp C: Enstaka färgdiabild
Placering Bildtitel Fotograf Klubb Diplom
1 Ellips Mats Nymberg Åstorps FK Diplom
2 Droppe Glenn Johansson Höganäs FK Diplom
3 Upphängt Bertil Wennerlund Åstorps FK Diplom
4 Ökenspår Annika Linnéasdotter Höganäs FK Diplom
5 Vitsippa Thomas Hallberg FK Kamera Diplom
6 Övriga visningsbilder.
Bilderna visas i bokstavsordning efter bildtiteln (ej rangordnade)
40% Bertil Wennerlund Åstorps FK
Bakparti Bo Andersson Åstorps FK
Bågskytt Bo Andersson Åstorps FK
DAD Roland Möllerfors Åstorps FK
Droppar Inge Johnsson Helsingborgs FK Pärlan
Fiske Sven Johansson Åstorps FK
Glad Margareta Aspelin Åstorps FK
Jag rullar Ewa Brundin Åstorps FK
Lemone Birgitta Kristiansson Tyringe FK
Lövis Mats Nymberg Åstorps FK
Nattstämning Rolf Nilsson Tyringe FK
Ripjägare Birgitta Kristiansson Tyringe FK
Ronde torn Esther Wirström Helsingborgs FK Pärlan
Skylight Thomas Hallberg FK Kamera
Solur Peter Nilsson Helsingborgs FK Pärlan
Stilla Glenn Johansson Höganäs FK
Trygg Bo Aspelin Åstorps FK
Viking Bo Aspelin Åstorps FK
Vänner Rolf Nilsson Tyringe FK
Växel Sven Johansson Åstorps FK
Inlämnade
bilder i gruppen :
Lagtävling grupp C
Placering Klubb Platser Platssiffra Diplom
1 Åstorps FK 1-3-6 10 Diplom
2 Höganäs FK 2-4-6 12
3 Tyringe FK och
Helsingborgs FK Pärlan 6-6-6 18
Kretsfoto 2006
Jury för grupp D
Tidningen HD/NST
Resultat grupp D: Kollektion, monokrom påsiktsbild
Placering Bildtitel Fotograf Klubb Diplom
1 Älvdans Per-Olof Andersson Örkelljunga FK Diplom
2 Skånegård Bertil Andersson Åstorps FK Diplom
3 Musselfiske Kerstin Strömberg FK Kamera Diplom
4 Flitiga fingrar Margareta Aspelin Åstorps FK
5 Spelglädje Bo Andersson Åstorps FK
6 Övriga visningskollektioner.
Kollektionerna visas i bokstavsordning efter bildtiteln (ej rangordnade).
Keramiker Pernilla Esbjörnsson Helsingborgs FK Pärlan
Klippor Arne Axelsson Höganäs FK
Inlämnade
kollektioner i gruppen :
Lagtävling grupp D
Placering Klubb Platser Platssiffra Diplom
1 Åstorps FK 2-4-5 11 Diplom
2
3
Kretsfoto 2006
Jury för grupp E
Tidningen FOTO
Resultat grupp E: Kollektion, färg på papper påsiktsbild
Placering Bildtitel Fotograf Klubb Diplom
1 Hoppsan Erland Leide Helsingborgs FK Pärlan Diplom
2 Sossusvlei Kerstin Strömberg FK Kamera Diplom
3 Morgonstämning Annika Linnéasdotter Höganäs FK Diplom
4 Upplyftande Mats Nymberg Åstorps FK Diplom
5 Som i Forna dar! Roland Nilsson Tyringe FK Diplom
6 Övriga visningskollektioner.
Kollektionerna visas i bokstavsordning efter bildtiteln (ej rangordnade).
Kyrkosångare Margareta Aspelin Åstorps FK
O va gott Jan Boberg FK Kamera
Sjösättning Per-Olof Andersson Örkelljunga FK
Solnedgång Oskar Nilsson Höganäs FK
Vinklar Bo Andersson Åstorps FK
Inlämnade
kollektioner i gruppen :
Lagtävling grupp E
Placering Klubb Platser Platssiffra Diplom
1 Åstorps FK 4-6-6 16 Diplom
2
3
Kretsfoto 2006
Jury för grupp F
FK Focus Kalmar
Resultat grupp F: Kollektion, färgdiabild
Placering Bildtitel Fotograf Klubb Diplom
1 Dagen gryr Annika Linnéasdotter Höganäs FK Diplom
2 50-talare Bo Andersson Åstorps FK Diplom
3 Vänner Margareta Aspelin Åstorps FK Diplom
4 Tarfaladalen Rolf Nilsson Tyringe FK
5 Efter snöstormen Marianne Hellstrand Tyringe FK
6 Övriga visningskollektioner.
Kollektionerna visas i bokstavsordning efter bildtiteln (ej rangordnade).
På hjul Bertil Wennerlund Åstorps FK
Ruveröds kvarn Mats Nymberg Åstorps FK
Inlämnade
kollektioner i gruppen :
Lagtävling grupp F
Placering Klubb Platser Platssiffra Diplom
1 Åstorps FK 2-3-6 11 Diplom
2
3
Kretsfoto 2006
Jury för grupp G
Tidningen FOTO
Resultat grupp G: Udda teknik
Placering Bildtitel Fotograf Klubb Diplom
1 Moppekul Mats Karlsson Örkelljunga FK Diplom
2 Strippan Per-Olof Andersson Örkelljunga FK Diplom
3 Blott blått Gerd Karlsson Örkelljunga FK Diplom
4 Järnvägsövergång Per-Olof Andersson Örkelljunga FK
5 Ur dimman Birgitta Kristiansson Tyringe FK
6 Övriga visningsbilder.
Bilderna visas i bokstavsordning efter bildtiteln (ej rangordnade).
Askungens? Margareta Aspelin Åstorps FK
Glödande Gerd Karlsson Örkelljunga FK
Lycka Kerstin Strömberg FK Kamera
Spegling Bente Jakobsen Höganäs FK
Inlämnade
bilder i gruppen :
Lagtävling grupp G
Placering Klubb Platser Platssiffra Diplom
1 Örkelljunga FK 1-2-3 6 Diplom
2
3